|
Karnataka State Pool Ranking tournament 2008
at
Karnataka State Billiards Association
Bangalore - Karnataka
DRAW & RESULTS
9Ball Pool
Results 9 Ball Pool (Final)
Vinay P.Katrela beat D.Raj
Kumar 9 – 5
(3rd & 4th Placing)
Sajan Bopanna beat Shree Advani 5 –
1
Results 9 Ball Pool (Semi-Final)
D.Raj Kumar beat Sajan
Bopanna 8 – 5
Vinay Katrela beat Shree
Advani 8 – 2
Results 9 Ball Pool (Quarter-Final)
Sajan Bopanna beat Prithvi
Prasad 7 – 3
D.Raj Kumar beat Jasim
Tawin 7 – 2
Shree Advani beat K.S.Naveen
Kumar 7 – 6
Vinay Katrela beat M.Yogesh
7 – 3
Results 9 Ball Pool (Pre-Quarter Final)
Prithvi Prasad beat Sunil
Sharma 6 – 4
Sajan Bopanna
beat S.Chetan 6 – 1
K.S.Naveen Kumar beat A.Satish
Kumar 6 – 2
Jasim Tawin beat Joginder
Singh 6 – 0
D. Rajkumar Beat R.Vijaya
Prasad 6 – 2
Shree Advani Beat Karl
Alphonso 6 – 3
M.Yogesh Beat Sharan
Rajani 6 – 1
Vinay Katrela Beat Mundir
Sherazi 6 – 5
Results 9 Ball Pool (Last 32)
Jasim Tawin beat Md. Arshad 5 – 1
A.Satish Kumar beat Amit Ahuja 5 – 3
Karl Alphonso beat Balaji Reddy 5 – 2
Shree Advani beat C.Ravindranath 5 – 2
M.Yogesh beat Anand.H.E 5 – 3
Mundir Sherazi beat Syed Mushtaq 5 – 0
Vinay P.Katrela beat A.Santosh Kumar 5 – 0
Prithvi Prasad beat Amit Bhushan 5 – 3
Results 9 Ball Pool (League)
Syed Ahmed beat Ajay Kumar 5 – 1
Anand H. E Beat Suhail Jairaj
By 5--4
M.Yogesh beat Tabrez
Khan 5 - 1
Sunil Sharma beat L.Nagaraj 5 – 4
S.Chetan beat Sean Davis 5 – 2
Sajan Bopanna beat A.R.Arjun 5 – 2
R.Vijaya Prasad beat Adil Sherazi 5 – 1
D.Raj Kumar beat V.Anand 5 – 3
Joginder Singh beat Tapas Kumar Ghosh 5 – 3
K.S.Naveen Kumar beat I.H.Manudev 5 – 1
Sharan Rajani beat Vijay Mathias 5 – 3
C.Ravindranath beat Ajay Kumar 5 – 1
Syed Ahmed beat Wayne Davis 5 – 4
C.Ravindranath beat K.S.Naveen Kumar 5 – 4
K.S.Naveen Kumar beat Syed Ahmed 5 – 1
I.H.Manudev beat M.S.Sandeep 5 – 4
V.Anand beat Syed Saifulla 5 – 0
Sean Davis beat Syed Saifulla 5 – 1
Sean Davis beat V.Anand 5 – 4
Balaji Reddy beat S.Balasubramaniam 5 – 3
Bharath Kumar beat S.Balasubramaniam 5 – 1
Syed Ishrath beat S.Balasubramaniam 5 – 3
Sunil Sharma beat S.Balasubramaniam 5 – 2
Balaji Reddy beat Syed Ishrath 5 – 3
Balaji Reddy beat Bharath Kumar 5 – 1
Sunil Sharma beat Syed Ishrath 5 – 4
Bharath Kumar beat Syed Ishrath 5 – 2
Sunil Sharma beat Bharath Kumar 5 – 3
Balaji Reddy beat Sunil Sharma 5 – 4
D.Raj Kumar beat Vijay Mathias 5 – 2
C.Babu beat Sameer Sait 5 – 4
D.Raj Kumar beat Sameer Sait 5 – 4
Vijay Mathias beat C.Babu 5 – 3
Vijay Mathias beat Sameer Sait 5 – 4
D.Raj Kumar beat C.Babu 5 – 3
Sajan Bopanna beat G.Vignesh 5 – 0
Joginder Singh beat G.Vignesh 5 – 2
Sajan Bopanna beat Joginder Singh 5 – 4
Shree Advani Beat S/ Nataraj By 5
- 2
Suhail Jairaj Beat S. Nataraj
By 5 - 2
Anand HE Beat Shree Advani By 5 -
2
Anand.H.E Beat S.Nataraj By
5 - 2
Shree Advani Beat Suhail Jairaj By 5
- 0
Jasim Tawin Beat R.Kirthosj By 5
- 0
A.Satish Kumar Beat Aditya Rajpal By 5 - 2
Aditya Rajpal Beat Jasim Tawin By 5 -
4
A.Satish Kumar Beat R.Kirthish By 5
- 0
R.Kirthish Beat Aditya Rajpal By 5
- 1
Wayne Davis Beat K.S.Naveen Kumar By 5 - 4
C.Ravindranath Beat Syed Ahmed By 5 - 1
K.S.Naveen Kumar Beat Ajay Kumar By 5 - 1
C.Ravindranath Beat Wayne Davis By 5 - 2
Wayne Davis Beat Ajay Kumar By 5 - 3
Kal Alphons Beat M.S. Sandeep By 5 - 2
I.H.Manudev Beat B.S.Suresh By 5 - 3
M.S.Sandeep Beat B.S.Suresh By 5 - 1
Kal Alphons Beat B.S.Suresh By 5 - 0
I.H.Manudev Beat Kal Alphons By 5 - 3
Md.Arshad beat M.S.Pratap 5
- 1
M.Yogesh beat Pratap.M.S 5
- 0
Md.Arshad beat Tabrez Khan 5 -
1
Md.Arshad beat Yogesh.M 5
- 2
Amit Bhushan beat Amit Ahuja 5
- 0
Amit Bhushan beat Shijo Thomas 5 -
0
Amit Ahuja beat Shijo Thomas 5
- 0
S.Chetan beat A.Deepak
5 - 2
L.Nagaraj beat S.Chetan
5 - 3
A.Deepak beat L.Nagaraj
5 - 4
Syed Mushtaq beat Mundir Sherazi 5 - 4
Gautham Kalro beat Syed Mushtaq 5 - 4
Gautham Kalro beat Pawan 5
- 1
Mundir Sherazi beat Pawan
5 - 0
Syed Mushtaq beat Pawan 5
- 0
Mundir Sherazi beat Gautham Kalro 5 - 1
Tapas Kumar beat Ajay Bhushan 5 - 3
Tapas Kumar beat Arjun.A.R 5 -
3
Arjun.A.R beat Ajay Bhushan 5
- 2
R.Vijaya Prasad beat Pramod Jain 5 -
1
Adil Sherazi beat Pramod Jain
5 - 2
Adil Sherazi beat R.Vijaya Prasad 5
- 2
Sharan Rajani beat Madan.B 5
- 4
Vinay Katrela beat Santosh Kumar.A 5 - 0
Santosh Kumar Beat Vasanth By 5 -
2
Vinay Katrela Beat Vasanth By 5
- 1
Pruthivi Prasad Beat B. Madan By
5 - 2
Sharan Rajani Beat Pruthvi Prasad By 5 -
0
Groups - 8 Ball Pool
Group A |
Group B |
Group C |
Group D |
1. D. Raj Kumar 2. C. Babu 3. Sameer Sait 4. Vijay Methias |
1. Mohd. Arshad 2. Yogesh M 3. Smahs Tabrez Khan 4. Pratap M.S. |
1. Sohail Jairaj 2. Shree Advani 3. S. Natraj 4. Anand H.E. |
1. Mundir Sherazi 2. Gautham Kalro 3. Rajiv Choudari 4. Syed Mushtak |
Group E |
Group F |
Group G |
Group H |
1. Vinay Katrela 2. Michael Robello 3. Vasanth 4. A. Santosh Kumar |
1. Ajay Bhushan 2. Arjun A.R. 3. Tapas Kr. Ghosh 4. Shaleen Malpani |
1. Adil Sheraji 2. S.N. Nagesh 3. R. Vijaya Prasad 4. Rahul Lunawat |
1. Sharan Rajani 2. Prithvi Prasad 3. B. Madan 4. Mohd. Younis Khan |
Group I |
Group J |
Group K |
Group L |
1. A. Sathish Kumar 2. Jasim Tawin 3. Aditya Rajpal 4. Kirtish R.q |
1. L. Nagraj 2. A. Deepak 3. S. Chetan 4. Arvind Kashyap |
1. Sajan Bopanna 2. Joginder Singh 3. Vignesh G. 4. Supreeth |
1. M.S. Sandeep 2. I.H. Manudev 3. B.S. Suresh 4. Syed Ishrath |
Group M |
Group N |
Group O |
Group P |
1. V. Anand 2. Nadeem Aziz 3. Saen Devis 4. Syed Saifulla 5. Sujay C. |
1. Amit Bhushan 2. Karl Alphonso 3. Shijo Thomas 4. Ishanth 5. Amit Ahuja |
1. Balaji Reddy 2. Sunil Sharma 3. Ashish Lunawat 4. S. Balasubramaniam 5. Bharat Kumar |
1. K.S. Naveen Kumar 2. C. Ravindranath 3. Syed Ahmed 4. Wayne Devis |
All Matches will be on Roll on Roll basis
Scheduler
15.03.2008
Table 1
Table 2
12.00 noon
Group N
Group B
2.00 pm
Group J
Group D
4.00 pm
Group G
Group F
6.00 pm
Group E
Group H
16.03.2008
12.00 noon
Group I
Group C
2.00 pm
Group P
Group L
4.00 pm
Group M
Group A
6.00 pm
Group O
Group K
League matches - Race to 5.
Last 32 17.03.08 - 4 pm onwards Race
to 5
Last 16 18.03.08 - 5 pm onwards Race
to 6
Quarter finals 19.03.08 - 3 pm onwards Race to
7
Semi finals 19.03.08 - 6 pm onwards
Race to 8
Finals 20.03.08 - 5 pm onwards
Race to 9